Owoce i warzywa stanowią bardzo istotny element diety dzieci i odgrywają bardzo dużą rolę w ich prawidłowym rozwoju. Dostarczają organizmowi bardzo wielu witamin, składników mineralnych oraz znaczne ilości błonnika. Dzięki tym składnikom owoce i warzywa spożywane codziennie w odpowiednich ilościach chronią dzieci przed wieloma chorobami.

Zadaniem nauczyciela(-ki) jest przeprowadzenie lekcji o owocach i warzywach, podczas której dzieci nauczą się rozpoznawać owoce i warzywa (zmysłami: wzroku, dotyku, smaku)
zapoznają się z pięcioma grupami kolorystycznymi owoców i warzyw, a także jaką wartość odżywczą mają owoce i warzywa oraz jaką odgrywają rolę w ich codziennej diecie. Przeprowadzona lekcja powinna zachęcić dzieci do codziennego jedzenia warzyw i owoców.

Nauczyciel(-ka) ma za zadanie przeprowadzić z dziećmi następujące etapy:

  • Wprowadzenie: jakie znasz owoce i warzywa?
  • Konkurs smaku: „Czy wiesz, co jesz?”
  • Konkurs dotyku: „Czy wiesz, co to jest?”
  • Rozmowa z dziećmi: próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego ważne jest, by jeść owoce i warzywa, jakich witamin potrzebuje organizm, by mógł prawidłowo funkcjonować, jak często należy jeść owoce i warzywa.
  • Zabawa ruchowa do piosenki pt. „Witaminki”.
  • Podsumowanie: wypełnienie Karty pracy „Smacznie – zdrowo – kolorowo” oraz podsumowanie punktacji konkursowej i wręczenie medali.

Materiał do realizacji zadania do pobrania:

UWAGA! Zadania wymagające pisania i czytania można uprościć/zmienić, jeśli dzieci jeszcze nie mają tych umiejętności. O powodzie zmiany należy wspomnieć w raporcie.